Bayram tatilinde yurt dışı hayal değil! Bu ülkeleri gezmek için çipli kimlik kartınız yeterli… Hangi ülkeler pasaportsuz…

Seyahat etmenin, yeni yerler görmenin ve yeni kültürleri tanımanın güzelliğine siz de dahil olduysanız yurt içi ve yurt dışını karış karış gezmek istediğiniz anlamına gelebilir. Bir yere gitmek için büyük ihtiyaçlarınız da aslında yok. Hatta günümüzde bazı ülkeler, pasaport ya da vize olmadan yalnızca kimlik kartları ile bu ülkeleri gezme imkanı sağlıyor. Bu sayede hem ek bir pasaport masrafınız olmuyor hem de uzun sürebilecek pasaport ve vize işlemlerini beklemiyorsunuz. Bayram tatili yaklaşırken rotanızı çizebilirsiniz.

Kimlik kartınızın seyahat belgesi olarak kullanılabilmesi için tek ihtiyacınız olan kimlik kartının çocuklar da dahil olmak üzere yaş fark etmeksizin fotoğraflı olması. Eski ve fotoğrafsız kimlikler ise girişlerde kabul edilmiyor. Sayıları çok fazla olmasa da belli ülkeler vizesiz ve pasaportsuz gezilebiliyor. Konsolosluğa gitmeden, vize ücreti ödemeden, pasaport yenilemeden yani ekstra para harcamadan yurt dışı tatili için hangi ülkelere gidilebilir?

Bu noktada bilmeniz gereken ise her ülkenin kimlikle seyahat konusunda uygulamalarının farklı olduğu. Acaba pasaportsuz gidilen ülkelerin aradığı koşullar ve vizesiz seyahat süreleri nedir? Ramazan Bayramı’nda hangi ülkeler gezilebilir?

Hangi ülkelere pasaportsuz gidilebilir?

KKTC

T.C. yurttaşlarına 30 gün boyunca pasaportsuz, çipli kimlik kartı ile seyahat imkanı sunan KKTC, pasaportla ziyaret edecek vatandaşlara ise 90 gün konaklama hakkı veriyor. Ülkeye ulaşım için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon gibi şehirlerden KKTC’ye direkt uçuşlar düzenleniyor. Uçakla yaklaşık 1,5-2 saatte ulaşımın sağlandığı KKTC’de Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi şehirleri gezebilirsin. Tarihi yerleri gezmenin dışında plajlarında sıcak yaz günlerinin tadını çıkarabilirsin. Ayrıca buranın mutfağını da mutlaka denemelisin.

Azerbaycan

Azerbaycan’ın Türkiye ile olan vize uygulaması 2021 yılında kaldırıldı. Buraya artık pasaport ya da vize almadan, yalnızca fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilirsin.

Ülkemizin neredeyse pek çok şehrinden ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bakü’ye direkt ulaşım imkanı bulunuyor. Özellikle Bakü ve ülkenin bir diğer önemli kenti olan Gence, iş ve turistik amaçlı en sevilen yerlerden. Dil ve kültürel anlamda Türkiye ile benzer özelliklere sahip olan ülkede tarihi yerleri gezebilir, damak tadına varabilirsin.

Gürcistan

Karadeniz’de Artvin ilinin sınır komşusu olan Gürcistan, özellikle bahar ve yaz aylarında revaçta olan ülkelerden. Önceden T.C. yurttaşları, önceleri 90 güne kadar pasaport ve vize olmadan konaklıyordu, günümüzde bu süre 1 yıla kadar uzatıldı. Çipli ve fotoğraflı yeni kimliğin ile Gürcistan’da 1 yıl konaklayabilirsin.

Gürcistan gezilerinin çoğu en yakın şehir olan Batum’a yapılıyor. Batum’a ülkemizden otobüsle de ulaşım sağlanabiliyor. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerden de Batum’a otobüs mevcut. Liman kenti olan Batum’un haricinde nostaljik şehirlerden olan Tiflis de gezi rotasına eklenebilir.

Moldova

Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden ve Romanya ile Ukrayna’nın sınır komşusu olan Moldova’da 90 günü aşmayacak şekilde T.C. çipli ve fotoğraflı kimlik kartı seyahati mümkün.

Kültürel anlamda Rus ve Romenlerden etkilenen Moldova’da tarihi anlamda görülecek çok sayıda yer var. En fazla ziyaretçi ağırlayan şehir olan başkent Kişinev, ülkenin tek havalimanı olan şehri. Şehir parkları ve tarihi değerleri ile ön plana çıkan Moldova, bahar ve yaz aylarında daha keyifli gelebilir.

Sırbistan’a yakında pasaportsuz gidilecek

Kimlikle seyahat için karşılıklı anlaşmaya varılan ülkelerden olan Sırbistan’a, yakında T.C. çipli kimlik kartı ile seyahat edilebilecek. Sırbistan’ın en fazla ziyaretçi ağırlayan ve sevilen şehirlerinden ilki ise Belgrad.

Ülkenin başkenti olan Belgrad, tarihi ve kültürel çeşitliliğe sahip. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan şehirde asıl ziyaret edilebilecek tarihi noktalar ise eski şehir sınırları içerisinde yer alıyor.

Bosna Hersek’e yakında pasaportsuz gidilecek

T.C. çipli kimlik kartı ile seyahat edilebilecek ülkelere eklenmesi planlanan bir diğer ülke ise Bosna Hersek. Vizesiz gezilebilen Bosna Hersek, Türkiye ile karşılıklı olarak seyahatlerde pasaportu kaldıran ve kimlik kartı ile girişe imkan tanıyan yasal düzenlemeyi tamamladı, protokol imzalanması için bekleniyor.

Bosna Hersek’in en sevilen şehirlerinden biri ise başkent Saraybosna. Tarihi Mostar Köprüsü’ne de ev sahipliği yapan Mostar şehri gezilebilir. Her iki şehir için Saraybosna’ya uçmak yeterli. Mostar’a Saraybosna’dan kalkan otobüsler ya da tren ile gidilebilir.

Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı?

Nüfus cüzdanı yani kimlik kartı ile giriş hakkı tanıyan ülkelere Türk vatandaşları, pasaportu olmadan da gidebiliyor.

Pasaportsuz yurt dışına nasıl çıkılır?

Sınır kapısında verilen yurt dışı çıkış formunun eksiksiz doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması pasaportsuz seyahati mümkün kılıyor. Giriş yaptığınız ülke polisinin damga vurduğu formu, seyahat süresince saklayıp Türkiye’ye dönene kadar elinizde bulundurmalısınız.

Pasaport istemeyen ülkelere giderken sorun yaşamamak adına yanınızda kalacak yer bilgilerinizi ve dönüş biletinizin fotokopisini de almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir