Ekonominin çarkını kuyumcu çeviriyor!

Kahramanmaraş’ta iki büyük depremin ardından kentin merkezi noktalarında ticari hayat yeniden hareketlenirken, altın satın almak için kuyumcu dükkanlarında oluşan kuyruklar dikkat çekiyor. Depremin yıkıcı etkisinin izlerini taşıyan Kahramanmaraş kent merkezinde, ticari yaşam kısmen de olsa yeniden canlanma eğilimi içine girdi. Kapalı Çarşı içinde bakırcılar dahil dükkanların çoğu açılırken, çarşının Trabzon Bulvarı ile Kıbrıs Meydanı’na bakan ön yüzündeki sıralı dükkanlar arasında müşteri yoğunluğu en fazla olan işyeri Kütükçü Altın isimli kuyumcu dükkanı. İçeri girdiğimizde küçük çaplı bir izdiham olduğunu gözlemledik.

Yardım parasıyla yatırım 

Bu tabloyu Milliyet’e değerlendiren Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, Kahramanmaraş’ta altın üreticiliğinin önemli bir sektör olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ta 620 altın üreticisi firma var. Kent içindeki kuyumcularımız ayrı. Onlar altının ticaretini yapıyor. Odamıza kayıtlı 150 kuyumcu bulunuyor. Son günlerde insanlar, altını bir yatırım aracı olarak görüyor. Saklamak için 24 ayar has altın alıyorlar. Onun dışında lira ve ucuz işçiliği olan bilezikleri tercih ediyorlar. Ellerindeki nakit ile deprem yardımından aldığı parayı altına bağlayanlar var. Depremden sonra insanlar altını daha güvenli görüyor olabilir. Kahramanmaraş ekonomisinin çarkını, şu anda kuyumcular döndürüyor.”

Altın üretiminde ikinci sırada

Kahramanmaraş’ta mücevher üretiminin, tarihi ve köklü bir geleneği var. Kent altın üretiminde Türkiye’de İstanbul’dan sonra ikinci sırada geliyor. İlde; Maraş burması, kafesli kordon gibi geleneksel modellerin yanı sıra modern tasarımlar da yapılıyor. Kent içinde, Maraş burmasının heykeli bile var. Depremde zarar gören Altınşehir Kuyumcular Sitesi ile çevresinde; silahlı özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra aralarında özel harekatçıların da olduğu çok sayıda polis nöbet tutuyor. Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, “Bu sitede 470 atölyede 6 bin çalışan var. Şehrin başka noktalarında da 150 firmamız var. 2 bin kişiyi de orada istihdam ediyoruz. Bizim çalışanımız, ince işçilik yapan kalifiye personelden oluşuyor. Ham altınları ürünlere çeviriyoruz. Türkiye’nin bütün illerine gönderiyoruz. Avrupa ile Dubai’ye ihracatımız var. Ağırlıklı olarak 22 ayar kolye, bilezik, set takım gibi talebe bağlı modelleri üretiyoruz. Sitemiz depremde zarar gördü. Biran önce faaliyete geçmek içi çaba gösteriyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmelerimiz oldu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir