Kara Harp Okulu’nun dekanlık binasının girişindeki Osmanlıca tabela tepki yarattı, dilekçe üzerine kaldırıldı

Semih Demirhan

HAFTA BAŞI SÜRPRİZİ

Bu hafta başında, Kara Harp Okulu’nun dekanlık binasının girişine gelenler değişikle karşılaştı. Binanın girişinde Osmanlıca bir tabele asılıydı. Sonradan öğrenildi ki, tabelada “Mekteb-i Harbiye-i Şahane” yazıyordu. Bu durum okuldaki askeri personel tarafından tepkiyle karşılandı.

HARF İNKİLABINA AYKIRI

Tepki çeken Osmanlıca tabela, askeri çevrelerde kısa süre içinde gündem oldu.

Eski askeri hakim Avukat Abdullah Kaya, Milli Savunma Bakanlığı’na dilekçe yazarak Kara Harp Okulu dekanlık binasındaki tabelanın kaldırılmasını talep etti.

Abdullah Kaya, dilekçede söz konusu durumun 1928 yılında yürürlüğe giren Harf İnkılabı’na aykırı olduğu belirterek “Türkiye Cumhuriyetinde ve tüm kamu dairelerinde Latin harfleri ile Türkçe alfabenin kullanılması gereklidir” ifadelerini kullandı.

O LEVHAYI KALDIRIN

Dilekçenin devamında, Latin alfabesi ile yazılmış bir tanıtım levhasının kullanılması gerektiği vurgulayan avukat Abdullah Kaya, “Kara Harp Okulu Dekanlık binası girişine asılmış, yeşil zemin üzerine sarı yaldızla ve Arapça harflerle yazılmış olan tabelanın Harf İnkılabına aykırı olması nedeniyle kaldırılması ve gereğinin yapılması zorunluluktur” dedi.

DİLEKÇEDEN SONRA KALDIRILDI

Abdullah Kaya’nın dilekçesinin ardından tepkilere neden olan Osmanlıca harflerle yazılmış olan levha dekanlık binasının girişinden kaldırıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir