Sudan’dan kaçış

Sudan’da ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi sonucu başkent Hartum’da temsilcilikleri bulunan ülkeler, vatandaşlarını ve temsilcilik çalışanlarını tahliye etmeye devam ediyor. Yabancı ülkelerin tahliye operasyonlarının yanı sıra, 12. gününe giren çatışmaların kısa sürede biteceğine dair umutları azalan bazı Sudan vatandaşları da başkent Hartum’u terk etmeye başladı. Talebin yoğunlaşmasıyla beraber çevre illere otobüs fiyatları da iki katından fazla artarak 50 dolara çıktı. ABD’nin ilan ettiği 72 saatlik ateşkes dün gece yarısı itibarıyla yürürlüğe girerken ara sıra Hartum’un farklı bölgelerinden silah sesleri geldi. Çatışmaların Ordu Genel Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi kritik noktalarda yoğun olduğu ve özellikle de Hartum’un batısında Umdurman bölgesindeki sürdüğü ifade ediliyor. Yerel sakinler, çarşılar, mağazalar ve dükkanlarda yağma, hırsızlık ve bazı bölgelerde gasp vakalarının yaşandığını belirtiyor. Fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturan halk, marketlerden ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Kırsal alanlara kaçış

Hartum’dan kaçanların ülke içindeki güzergahı çoğunlukla başkentin güneydoğusundaki Wad Madani, Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan ve Etiyopya sınırındaki Gedarif şehirleri oluyor. Yurt dışına kaçışın da sürdüğü ülkede yerel medyanın aktardığına göre şu ana kadar yaklaşık 10 bin kişi Güney Sudan’a geçerken, 10 ila 20 bin kişinin de Sudan’la yaklaşık 1,500 kilometrelik sınır paylaşan Batı komşusu Çad’a geçtiği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler sınırdan geçenlerin büyük kısmının yanlarına alabildikleri kadar eşyayı alan kadın ve çocuklar olduğunu açıkladı.

Yurt dışında Mısır ilk güzergah

Sudan’ın en büyük komşusu Mısır ise ülke dışına kaçmak isteyen birçok kişi tarafından doğal bir güzergah konumunda. Kahire’ye giden bazı yolcular için otobüs kiralama bedelinin tavan yaparak 5 bin dolara kadar çıktığı ifade ediliyor. Mısır tarafında Asvan şehri üzerinden Kahire’ye giden yolculuk için sınırdaki sorunları engellemek için turist otobüslerinin kullanıldığı belirtirken, Sudanlı bir sosyal medya kullanıcısı ailesi ile birlikte yaptığı yolculuk hakkında detaylı bilgi paylaştı. Buna göre kadınların, çocukların ve 50 yaş üstü erkekler için vizesiz geçişin mümkün olurken, 16 ve 49 yaş arası erkekler için vize isteniyor.

Yabancı tahliyesi sürüyor

Öte yandan diğer ülkeler de vatandaşlarını ve temsilcilik çalışanlarını tahliye etmeye devam ediyor. Fransa Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Fransız ve diğer birçok milletten tahliye edilenlerin sayısının 500’e ulaştığını açıkladı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise tahliyelerde önceliğin yaşlı ve çocuklu aileler olduğunu ifade ederek, “Hükümet, İngiliz pasaportu sahiplerinin Kraliyet Hava Kuvvetleri uçuşlarıyla Sudan’dan geniş çaplı tahliyesine başladı. Çocuklu aileler ve yaşlılar da dâhil olmak üzere en savunmasız kişilere öncelik verilecektir” dedi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida da, Sudan’dan ayrılmak isteyen tüm Japon vatandaşların ülkeden tahliye edildiğini açıkladı. Güney Kore de, Sudan’da bulunan 28 vatandaşını askeri uçakla tahliye etti.

Hartum’da Mısırlı diplomat öldürüldü

Mısır, Hartum Büyükelçiliğinde İdari Ateşe Yardımcısı olarak görevli bir diplomatının öldürüldüğünü açıkladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Muhammed el-Garravi isimli diplomatın ülkedeki Mısırlıların tahliye işlemleri için evinden elçilik binasına gittiği bir sırada öldürüldüğü belirtilirken, taziye dileklerinde bulunuldu.

3 günlük ateşkes

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da tarafların 24 Nisan gece yarısından başlamak üzere ülke genelinde 72 saatlik ateşkes için anlaştığını duyurdu. Blinken, Sudan’daki çatışmalar üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Son 48 saat boyunca yoğun müzakerelerin ardından, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), 24 Nisan gece yarısından itibaren başlayacak ve 72 saat sürecek ülke çapında ateşkesi uygulama konusunda anlaştılar” ifadelerini kullandı. Ancak ateşkesin ilanına rağmen ülkenin bazı noktalarında çatışma haberleri gelmeye devam ettiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir