Deprem ihalesi, İlim Yayma Vakfı’nın kurucusuna gitti

Emlak Konut’un ‘Hatay Antakya 3. Etap Kazı ve Zemin İyileştirme İşi’nin ihalesi, Bilal Erdoğan’ın başkan olduğu İlim Yayma Vakfı’nın kurucularından Özbek’in şirketine verildi.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (GYO) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirime göre, Hatay’daki 570 milyon 700 bin TL’lik hafriyat ve zemin düzeltme işi UNTD İnşaat A.Ş.’ye gitti. İktidara yakın Cevahir Yapı’ya da 648 milyon TL’lik ihale verildi.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, “Hatay Antakya 3. Etap Kazı ve Zemin İyileştirme İşi” için UNTD İnşaat ile Emlak Konut arasında önceki gün 570 milyon 700 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Üstelik bu ihale, şirketin aldığı ilk deprem ihalesi de değil. Adıyaman’a yapılacak deprem konutları için düzenlenen ihale de 4 milyar 297 milyon TL’lik maliyetle UNTD İnşaat Şirketi’ne gitmişti.

UNTD İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Özbek, yardımcısı ise Bilal Şahinyılmaz. Şirketin sahibi Şenol Özbek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başkanı olduğu İlim Yayma Vakfı’nın kurucularından. Özbek ayrıca şu an İlim Yayma Vakfı’nın mütevelli heyetinde ‘üye’ olarak bulunuyor.

Erdoğan, “Bu müteahhidi değiştirelim” demişti 

UNTD İnşaat Kanal İstanbul güzergâhındaki 3.6 milyon metrekarelik dev arazinin ihalesini almasıyla gündeme gelmişti. THY ve Emlak Konut’un inşa edeceği konut projesinin ilk etabının ihalesi için UNTD İnşaat ile 3,4 milyar liralık sözleşme imzalanmıştı. Özbek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nin temel atma töreninde azarladığı müteahhit olarak biliniyor. Erdoğan’ın inşaatın 36 ayda bitirileceğini aktaran müteahhide, “Bu müteahhidi değiştirelim. Sen Kanuni Sultan Süleyman”ı duydun mu, tanıdın mı? Süleymaniye’yi ne kadar zamanda bitirdi” sözleri gündem olmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir