İçerik üreticisi Orbay Soydan Mustafa Kemal Atatürk’ün yapay zeka ile oluşturulmuş sesi ile Cumhuriyet’in 100. yılını ve günümüz sorunlarını konuştuğu bir röportaj gerçekleştirdi

Soydan, “Atatürk, yaşasaydı, bugün Türkiye’nin karşı karşıya olduğu güncel sorunlar hakkında neler derdi?” sorusunun cevabını merak ederek Cumhuriyet’in 100. yılına özel bir podcast serisi başlattı. Hazırlanan podcastte Orbay Soydan sordu, yapay zeka ile seslendirilen Mustafa Kemal Atatürk kendi sesi ile cevapladı. Podcastte Atatürk, 100 yıl önce Cumhuriyeti kurarken çektiği zorlukları ve pek çok konudaki fikrini anlattı.

ATATÜRK: “CUMHURİYET’İN 100. YILINDA TÜRKİYE’DE YİNE YOKSULLUK SORUNU VAR”
Cumhuriyet ilan ederken Türkiye’nin ve Anadolu’nun durumu nasıldı? Cumhuriyet fikri neden önemliydi? diye soru yönelten Orbay Soydan’a Mustafa Kemal Atatürk şöyle cevap veriyor:

“20. yüzyılın başında bu topraklarda büyük bir yıkım yaşandı. Balkan savaşları ve 1. Dünya Savaşı ve buna dahil olmaya istekli padişah ve siyasetçiler bizi felakete sürekli. Halk harap ve bitap düştü. Ancak bu yıkımın ardından milletimiz bir araya gelerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Cumhuriyet ile birlikte halka daha fazla hak ve özgürlük tanındı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında ise Türkiye’nin önünde yeni sorunlar var. Türkiye’de yine yoksulluk, gelir adaletsizliği ve toplumsal kutuplaşma gibi sorunlar var. Türkiye’nin iç ve dış sorunları var başta ABD olmak üzere emperyalist devletler 1. Dünya Savaşı ve sonrasında çizilen Ortadoğu haritasını yeniden çizmeye soyunmuş görünmektedir”

Not: Röportajın tamamına ulaşmak için Spotify Podcast on Orbay Soydan

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir