Nejat İşler, Fenerbahçe’nin başkanı Mehmet Sabri Toprak’ı canlandırdı

Oyuncu Nejat İşler, Abdullah Oğuz yönetmenliğindeki “Zaferin Rengi” filminde Fenerbahçe’nin başkanı Mehmet Sabri Toprak karakterine hayat verdi. 1918 – 1923 arasında yaşanan gerçek olaylara dayanan film, Milli Mücadele’ye destek için İstanbul’da oluşan yapılanma ve mücadeleyi spor üzerinden farklı bir anlatımla izleyiciye sunacak.

“Zaferin Rengi”, bir spor müsabakasının hikayesini, General Harington Kupası’nın etrafında kurgulayarak beyaz perdeye taşıyacak.

Filmin ana kahramanı, Fenerbahçe’nin kurucu üyesi ve efsane kaptanı Galip Bey’i Kubilay Aka canlandıracak. Filmde Peyker rolünde yer alan Gülper Özdemir’in yanı sıra Nejat İşler (Sabri Toprak), Timuçin Esen (Topkapılı Cambaz), Yiğit Özşener (Mustafa Kemal Paşa), Gonca Vuslateri (Vera) ve Birce Akalay (Halide Edib Adıvar) da dönemin siyasetçilerine, aydınlarına, askeri figürlerine ve sporcularına hayat veriyor.

MEHMET SABRİ TOPRAK KİMDİR?

Nejat İşler’in canlandırdığı Mehmet Sabri Toprak, İttihat ve Terakki Partisi’nin önemli simaları arasında yer alıyordu. Bosna’daki doğumundan kısa bir süre sonra ailesiyle Turgutlu’ya göç eden Mehmet Sabri Toprak, her senesini sınıf birincisi olarak bitirdiği Darüşşafaka’dan Posta ve Telgraf Bakanlığı’na memur olarak atandı ve Darülfünun’da (İstanbul Üniversitesi) hukuk eğitimine devam etti. Telgraf Mektebi Müdürü’yken 1912’de Saruhan milletvekili olarak Osmanlı Meclis-i Mebusanı’na girdi.

Fenerbahçe ile yolu, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce kesişen Sabri Toprak, 1915’ten 1934’e kadar, tam 19 sene kulübün genel başkanlığı görevini yürüttü. İstanbul’un İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmesinin ardından, dönemin birçok aydın, asker, bürokrat ve siyasetçisiyle birlikte, Malta Adası’na sürgüne gönderildi. Tutuklanmasına Kadıköylüler, İşgal Kuvvetleri Karargâhına ve Damat Ferit’e kadar ulaşan bir tepki verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, bir dönem Ziraat (Tarım) Bakanlığı yapmış, Türkiye’de tarımın gelişmesine de büyük katkılarda bulunmuş önemli bir isim oldu.

Hayatı boyunca kazancının yarısını yetimlere bakmaya ayıran Sabri Toprak, Atatürk’ü Fenerbahçe Kulübü’ne getirmesinden 20 sene sonra, 16 Şubat 1938’de hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri, Ali Koç’un başkanlığı döneminde, 1907 Fenerbahçe Derneği tarafından restore edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir