SpaceX anayasayı karşısına aldı! Hodri meydan!

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), SpaceX’e karşı haksız işten çıkarma ve haksız iş uygulamaları nedeniyle bir şikayette bulundu. Bunun üzerine Elon Musk’un sahibi olduğu şirket, bu kurulun tüm yapısının Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia ederek dava açtı. Texas federal mahkemesine başvuran şirket, ABD Başkanı’nın NLRB’nin idari hukuk yargıçları üzerinde “anayasal olarak gerekli derecede kontrol” sahibi olmamasını gerekçe gösteriyor.

SpaceX özellikle, Başkanın, Anayasa’nın “Yasaların sadakatle uygulanmasını sağlama” gerekliliğine dayanarak, NLRB yargıçlarını sebep göstermeksizin görevden alabilmesi gerektiğini savunuyor. Şirketin bakış açısına göre, bu sorumluluk, söz konusu yasaların kim tarafından uygulandığına dair daha tam bir kontrolü de içermeli.

SpaceX’in şikayetinde belirtildiği üzere, “ALJ’ler sadece sebep gösterilerek ve kendilerini görevden alabilecek yetkililer de sadece sebep gösterilerek görevden alınabiliyor.”

SpaceX anayasayı karşısına aldı! Hodri meydan!

SpaceX ayrıca, NLRB’nin idari işlemlerinde yasama, yürütme ve yargı yetkilerini aynı anda kullanarak, güçler ayrılığını ihlal ettiğini savunuyor. Şirket, NLRB’nin idari hukuk yargıçları tarafından yapılan yargılamaların, Yedinci Değişiklik hakkı olan jüri tarafından yargılanma hakkını ihlal ettiğini de iddia ediyor.

“SpaceX’i federal yasaları ihlal etmekle suçlayan aynı NLRB Üyeleri, daha sonra SpaceX’in federal yasaları ihlal edip etmediği konusunda kurumun nihai kararını verecek.”

SpaceX aleyhindeki haksız işten çıkarma davası devam ederse, ilk olarak NLRB’nin bir idari yargıcı tarafından, ardından Başkan tarafından atanan beş üyeli bir kurul tarafından dinlenecek. Ancak bu karar mutlaka nihai olmayabilir ve davacı federal mahkemede temyize başvurabilir. Yine de SpaceX, işlerin bu noktaya varmasını istemiyor gibi görünüyor. Şirket, mahkemeden NLRB’nin suçlamaları ile ilerlemesini durdurmasını, NLRB’nin yapısını anayasaya aykırı ilan etmesini ve bu düzeltilene kadar NLRB’nin SpaceX’e karşı haksız iş uygulamaları suçlamalarında bulunmasını engellemesini talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir