Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu AX-3 misyonu uzaya fırlatılmaya hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu AX-3 misyonunun uzaya fırlatılmasına saatler kala açıklama yapan SpaceX, tüm kontrollerin gerçekleştirildiğini, astronotların bulunduğu Dragon uzay aracının kapsülünün kapandığını belirtti.

TÜRKİYE, UZAY YOLCULUĞU İÇİN NEFESLERİNİ TUTTU

Türkiye nefeslerini tuttu, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu beklemeye başladı. SpaceX, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu ve önceki gün iptal edilip bugüne ertelenen Ax-3 misyonunun uçuşuna ilişkin yeni açıklama yaptı.

SPACEX: UZAY ARACININ KAPSÜLÜ KAPATILDI

SpaceX’ten yapılan açıklamada, mürettebatın koltuklarının değiştirildiğini, elbise sızıntı ve iletişim kontrollerinin tamamlandığını belirtti. Fırlatılmanın başlamasına iki saatten az süre kaldığını belirten SpaceX, astronotların bulunduğu Dragon uzay aracının kapsülünün kapandığını kaydetti.

“HAVANIN UYGUNLUĞU YÜZDE 80”

SpaceX’in sosyal medya hesabı X’ten yapılan paylaşımda, “Ax-3’ün bugünkü fırlatması için tüm sistemler iyi durumda gözüküyor. Fırlatma için hedef ABD doğu saatiyle 16: 49 (TSİ 00: 49) ve havanın uygunluğu yüzde 80.” ifadeleri kullanıldı.

Buna göre Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonunun, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece TSİ 00: 49’de fırlatılması planlanıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANLI UZAY MİSYONU

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde 4 kişilik mürettebat yer alıyor. Alper Gezeravcı’nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev alacağı kişiler, ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN VERDİĞİ TÜRK BAYRAĞINI YANINDA GÖTÜRECEK

Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verdiği Türk bayrağını yanında götürecek. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı 14 gün sürecek yolculukta 13 farklı bilimsel deneye imza atacak. Gezeravcı, “TC100ISS” milli çağrı işaretiyle iletişim kuracak.

UZAY ARACINA BİNMEDEN ÖNCE AİLESİYLE VEDALAŞTI

Alper Gezeravcı tarihi uçuş için ABD’de uzay aracına binmeden önce ailesiyle vedalaştı. Gezeravcı’nın yanında annesi ve babasının olduğu görüldü.

AİLESİNE UZAKTAN EL SALLAYARAK VEDA ETTİ

Alper Gezeravcı ve ekipteki diğer astronotlar, uçuştan günler önce güvenlik nedeniyle karantinaya alındı. Gezeravcı, karantinada olduğu için ailesine uzaktan el sallayarak veda etti.

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı illerinde yaşadı. Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda yedi yıl kaptan pilotluk yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

ALPER GEZERAVCI UZAYDA HANGİ GÖREVLERİ İCRA EDECEK?

Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli bilim misyonlarını gerçekleştirmek üzere uzaya gönderiliyor. Üniversite ve araştırma kurumlarınca bu misyon için hazırlanan deneyler, çıkılan çağrı neticesinde TUA ve TÜBİTAK Uzay uzmanlarından oluşan bir komisyonca değerlendirildi. Aralarında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar literatüre katkı sağlayacak çalışmaların bulunduğu 13 deney uzayda gerçekleştirilecek.

NASA’DAN ONAY ALINDI

Görüşmede Kacır, “Az önce, bugün için kontrollerin olumlu şekilde tamamlandığını ve NASA’dan onay alındığını bize ilettiler.” ifadesi üzerine Gezeravcı, “Mutabıkız Sayın Bakanım.” karşılığını verdi.

Görevin gerçekleşmesini hep birlikte beklediklerini ifade eden Kacır, “Kalbimiz sizinle, dualarımız sizinle. Siz, her zamanki gibi çok hazırsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Gezeravcı da dünkü gecikmenin işin doğasında olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Gönül isterdi ki planlı ve zamanında gerçekleşsin ama bunlar (dünkü erteleme) zaten işin doğasında olan şeyler. Sadece dün için değil, başından beri olabilecek her türlü gecikme, işin doğasında gelebilecek bu tür rutinin dışına çıkabilecek akışlar için hazırlıklıyız. Bu, şimdi değil bir yıl sonra da olsa zihnimiz, her şekliyle hazırız, fiziksel ve mental olarak.”

BAKAN KACIR, ASTRONOT GEZERAVCI İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile uzay yolcuğu öncesi telefonla görüntülü konuştu.

Kacır, sosyal medya hesabı X’ten görüşmeye ilişkin paylaşım yaparak, Gezeravcı’nın millete “Allah’a ısmarladık” diyerek selamlarını ilettiğini bildirdi. Gezeravcı ile gurur duyduklarını belirten Kacır, Türk milletinin nefesini tutarak, tarihi anı beklediğini vurguladı. Bakan Kacır’ın paylaşımında, telefon görüşmesine ilişkin video da yer aldı.

NASA’DAN ONAY ALINDI

Görüşmede Kacır, “Az önce, bugün için kontrollerin olumlu şekilde tamamlandığını ve NASA’dan onay alındığını bize ilettiler.” ifadesi üzerine Gezeravcı, “Mutabıkız Sayın Bakanım.” karşılığını verdi. Görevin gerçekleşmesini hep birlikte beklediklerini ifade eden Kacır, “Kalbimiz sizinle, dualarımız sizinle. Siz, her zamanki gibi çok hazırsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Gezeravcı da dünkü gecikmenin işin doğasında olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Gönül isterdi ki planlı ve zamanında gerçekleşsin ama bunlar (dünkü erteleme) zaten işin doğasında olan şeyler. Sadece dün için değil, başından beri olabilecek her türlü gecikme, işin doğasında gelebilecek bu tür rutinin dışına çıkabilecek akışlar için hazırlıklıyız. Bu, şimdi değil bir yıl sonra da olsa zihnimiz, her şekliyle hazırız, fiziksel ve mental olarak.”

BAKAN KACIR: ONUNLA GURUR DUYUYORUZ

Kacır, “Allah’ın izniyle inşallah, hayırla gideceksiniz, milletimizin hayallerini ufkun ötesine başarıyla taşıyacak ve sağlıkla önce dünyaya, sonra da Türkiye’mize döneceksiniz.” dedi.

Gezeravcı ise şunları kaydetti: “Başta Cumhurbaşkanı’mız, sizler ve bütün milletimizin bu konuya gösterdikleri destek ve teveccühleri için çok minnettar olduğumu dile getirmek isterim. Allah’ın izniyle milletimizden aldığımız bu sağlam emaneti, yine aynı şekilde alnımızın akıyla geri getirip teslim etmek üzere yola çıkıyoruz.” Kacır, “İnşallah, Türk milletinin kalbi sizinle atacak. Allah’a emanet olun, yolunuz açık olsun.” ifadesini kullanırken, Gezeravcı “Allah’a ısmarladık” diyerek veda etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir